Zsarnóczai Sándor
(1928-2002)

 

1928 április 28.-án Vácon született. Agrártudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Karán végzett. Közgazdász,  mezőgazdasági mérnök. Mezőgazdaságtudományi doktor /1966/, Közgazdaságtudomány  kandidátusa /1981/, MTA Doktora, DSC /1994/.

Hangya Szövetkezet ifjú alkalmazottja. Gödöllőn az Agrártudományi Egyetem   Agrárpolitikai   Tanszékén egyetemi  tanársegéd, majd  adjunktus; tanszékvezető Nagy Imre volt, aki később Magyarország miniszterelnöke volt.  I953-ban  az Egyetem keretei  között működő  Mezőgazdasági  Akadémia  igazgató helyettese. A Debreceni  Mezőgazdasági Akadémián, és a Főiskolán tanszékvezető egyetemi docensként tanszékvezető. Mezőgazdászképző iskola igazgatója, agrárközgazdasági szemináriumok vezetése. Agrárközgazdasági  Tanfolyam oktatási anyagának lektora volt. Mezőgazdasági  kiskönyvtár több könyvének lektora. Doktori képzésben való aktív részvétel, témavezetés és vizsgáztatás terén.

Budapesti Állatorvostudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára.

A  Társadalmi Szemle  rovatvezetője, Közgazdasági Szemel főszerkesztője. A Közgazdasági Szemle népszerűsítése az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában. Szövetkezeti  Kutató  Intézet igazgatója, a Szövetkezés főszerkesztője. Agrártörténeti Szemle szerkesztő bizottsági tagja. Több mint 300 publikációja jelent meg, amelyek közül angolul, franciául és oroszul jelentek meg írásai.

Az iparban és a mezőgazdaságban foglalkoztatottak helyzete, gazdasági és társadalmi kérdései. Munkamegosztás és szakemberigény a mezőgazdaságban. Belterjességi  vizsgálatok a  mezőgazdaságban. Szövetkezetelméleti problémák. Az egységes szövetkezeti rendszer kialakulása. Áruviszonyok és az értéklánc a vertikálisan integrált termékpályarendszer viszonyai között a mezőgazdaságban. A regionális fejlődési viszonyok a város és a falu gazdasági kapcsolatait érintve az 1950-es évektől több évtizeden keresztül. Eltérő jövedelmi viszonyok a városi és a vidéki lakosság viszonylatában. A tudományos – technikai forradalom eredményeinek bevitele a mezőgazdasági technológia fejlesztésekbe. Többször előadások tartása a Magyar  Rádióban és a Televízióban a falu és a  város  termelési kapcsolatai témában. A gazdasági  mechanizmus reformjai az ipari és mezőgazdasági termelésben. Üzemek és termelőszövetkezetek belső szervezeti felépítése és termelői tevékenysége. A falu társadalmi gazdasági szerepe a vidékfejlesztésben. A közös és a  háztáji gazdálkodás  egységének kialakítása a vidéki élet fellendítésében. Országos Tervhivatal Tervbizottságának anyagai kidolgozásában vett részt.

MTA Agrárközgazdasági és Szövetkezetelméleti Bizottságának tagja. MTA Szövetkezetelméleti   Albizottságának elnöke. Magyar Közgazdasági Társaság  alapitó tagja, az  Országos  Szövetkezeti Tanács tagja. Szövetkezetek Nemzetközi  Szövetsége (SZNSZ) Végrehajtó Bizottságának tagja és az SZNSZ Kutatói Munkacsoportjának tagja. Az Európai Közgazdasági-Társaság tagja. Fontosabb meglátogatott országok: Egyesült Királyság, Franciaország, Dánia, Svédország és Németország.

Munka érdemrend ezüst fokozata /1969/. Munka érdemrend arany fokozata /1985/.